Katkı Maddeleri

BETON KATKI  MADDELERİ 

KATKILAR:

Üretim sırasında veya döküm öncesinde şanzımana küçük miktarlarda eklenen maddelere betonun özelliklerini iyileştirmeye yarayan katkı maddeleri denir. Katkı maddeleri, kökenlerine bağlı olarak kimyasal ve mineral olarak ikiye ayrılabilir:

1) Kimyasal katkıların kimyasal katkıları aşağıda listelenmiştir.

a) Akışkanlaştırıcılar

Daha az su kullanıldığında aynı beton kıvamını sağlarlar. Taze betonda kullanılan su miktarı azaldıkça betonun dayanımı artar. İndirgeyici ve süper indirgeyici olarak ayrılırlar.

b) Yavaşlatıcılar

Betonun kürlenme süresini uzatırlar. Yüksek sıcaklıklarda uzun mesafelerde beton taşırken faydalıdırlar. Hızlandırıcılarda geciktirici ajanların aksine, bu katkı maddeleri beton katılaşma süresini kısaltır. Bazı durumlarda, betonun donmaya başlamadan önce sertleşmesini sağlamak için düşük hava sıcaklığında kalıp ve döküm yaparken kullanılırlar.

c) Geçirgenliği azaltmak

Bunlar, sınırlı miktarda havanın geçmesine izin veren katkı maddeleridir, ancak betonun yerinde su geçirmez olmasını sağlamak iyi çalışmaya ve uygun yerleştirme tekniklerine bağlıdır.

Bazı beton karışımlarında aynı anda birkaç çeşit katkı maddesi kullanılabilir. Ancak katkı maddelerinin etkileşimine dikkat etmelisiniz. Kimyasal katkı maddeleri, yukarıda belirtilen özelliklerinden dolayı inşaat sektöründe betonun ayrılmaz bir parçasıdır.

2) Mineral katkı maddeleri

Silolarda ezilmiş toz olarak depolanan cüruf, uçucu kül, silika, kaya kumu … vb. Çeşitli inert maddelere “mineral katkı maddeleri” denir. Mineral katkıların çimento gibi bir bağlayıcı özelliği yoktur, ancak birlikte kullanıldıklarında benzer bir görevi yerine getirirler, bu nedenle çimentodan önemli ölçüde tasarruf ederler. Yüksek dayanımlı beton üretiminde mineral katkı maddeleri de kullanılmaktadır.

TS EN 206’da kimyasal katkılar, “beton harcının bazı özelliklerini değiştirmek için karıştırma işlemi sırasında çimento kütlesine göre betona küçük miktarlarda eklenen bir malzeme” olarak tanımlanmaktadır. İnert veya puzolanik mineral katkılar içermez. (örneğin silika). Ancak bu maddeler kimyasal bir katkı maddesinde bulunabilir.

Genel olarak kimyasal katkı maddelerinin beton yapıların dayanıklılığına ve stabilitesine katkıda bulunduğu kabul edilmektedir. Kimyasal katkılar veren özellikler arasında işlenebilirlik ve betonun geliştirilmiş kendi kendine sıkışması, donma önleyici etkiye sahip katkı maddeleri bulunur. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda betonla çalışmanıza izin verir.

a) Donma direncinin artırılması

Beton ve beton ürünlerin donma direncini, mukavemetini ve korozyon direncini artıran katkı maddeleri, kesin olarak tanımlanmış bir orana uygun olarak kullanılan hava hapsedici ve plastikleştirici bileşenlerin bir karışımıdır. Bu tür katkı maddelerinin kullanılması, betonun dayanıklılığının yanı sıra donma direnci, su direnci ve korozyon direncini artırır. Bu tür katkı maddelerinin kullanılması, bitmiş betonun mukavemetinde herhangi bir azalma olmaksızın beton karışımlarının hareketliliğini arttırır. Ayrıca, bu tür katkı maddelerinin kullanılması, hareketlilik derecelerini düşürmeden, beton karışımlarının su ihtiyacını toplam ağırlığın% 25’i kadar azaltmaya yardımcı olur.

b) Genişleyen

Bu katkı maddeleri, betonun içinde eşit olarak dağılmış küçük hava kabarcıkları oluşturarak betonun geçirimsizliğini ve donma direncini artırır.

Korozyon direncinin artması, Çelik donatıya göre artan koruyucu özellikler, Geçirgenliği azaltmak, Artan güç,

Beton katkı maddelerinin özellikleri

Yüksek dayanımlı beton gibi özel beton karışımlarına ek olarak, bileşimdeki çimentonun ağırlığına bağlı olarak maksimum dozaj 5.2.6 TS EN 206’dır. 2 g / kg altındaki dozajlarda kimyasal katkı su ile karıştırılarak ilave edilmelidir.

Beton katkı maddelerinin performansı, katkı maddelerinin temel ve ikincil işlevlerine göre TS EN 934-2 ile kontrol edilmektedir. Üretim standartları Tablo 1’de gösterilmektedir.

Üretim süreci için Genel gerekliliklere ek olarak, tüm kimyasal katkı maddelerine uygulanan Genel gereklilikler vardır.

Katılaşma süresine etkisi

Güç üzerindeki etkisi

Betonun hava içeriğine etkisi

Suda çözünür klorür miktarı

Alkali miktarı

Kimyasal katkı maddelerinin performansı beton tipine bağlıdır. Deneysel karışım (kimyasal katkı maddesi ile), kontrol karışımı (katkı maddeleri olmadan) ile karşılaştırılır. Klor ve alkali içeriği de ölçümle belirlenir.

Betonda bulunabilecek maksimum klorür içeriği TS EN 206-1’de tanımlanmıştır. TS EN 934-2, maksimum klor içeriğini% 0.1 ile sınırlamıştır.

Maksimum alkali içeriği, her kimyasal katkı için üretici tarafından TS EN 934-2’ye göre belirlenmelidir.

————————————————– ———

Kaynak:

https://tr.conmachconcretebatchingplants.com/tr-additives


 • Beton santrali Nedir

  Beton santrali Nedir

  Beton santrali agrega kum, taş ve çakıl gibi malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşur, Çeşitli kimyasal katkılar ile su ve çimento karıştırılarak, hazır betonun elde edilir. Üretilen hazır betonun transmikserlere dolumunun yapıldığı tesislere Beton Santrali denir.  Santrali oluşturan ana malzemeler agrega bunkeri, agrega tartı bandı, mikser besleme bandı, mikserin yer aldığı ana şase grubu, çimento silo ve“Beton santrali Nedir” yazısının devamını oku


 • ​ Mobil Beton Santrali Avantajları

   Mobil Beton Santrali; kolay nakliye edilmesi en önemli avantajıdır. Makinenin diğer avantajları, esnek bir kurulum ve montaja sahiptir. Yer ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Şantiye içinde düz bir zeminde kurulumu gerçekleştirilir. Kurulum montajında daha az beton temel ihtiyacı vardır.  Mobil Beton Santrali; hızlı kurulum ve montaj için ideal bir tasarımdır. Makine ana şase üzerinde agrega bunkeri,“​ Mobil Beton Santrali Avantajları” yazısının devamını oku


 • Kompakt beton santrali niçin tercih edilir

  Yenilikçi beton hazırlama ve karıştırma çözümleri sunan Conmach Makine Kompakt Beton Santrali imalatı ile piyasayı renklendirmeye devam ediyor. Mobil beton santraline göre daha yüksek üretim kapasitesine sahip olan kompakt santral kısa vadeli projelerde kullanılır ve kullanıcısına düşük maliyetler sunmaktadır. Kompakt Beton Santrali düşük maliyetli proje sahalarında kullanılırken tercih edilmesinin önemli avantajları vardır. 1- Kompakt Beton“Kompakt beton santrali niçin tercih edilir” yazısının devamını oku


 • Beton santrali ve çeşitleri nelerdir.

  Hazır beton tesislerinde beton üretimi için çakıl, kum gibi agregaların çimento, su ve kimyasal katkıların birleşimiyle karıştırılarak elde edilen beton, Beton Santrali ile yapılır. Üstün performans ve yüksek berim ile kaliteli beton üretiminin gerçekleştiği bu tesisler uzun ve kısa vadeli projelerde kullanılacak Beton Santrali modellerinden oluşur. Farklı görev özelliklerine sahip olan bu tesisler mobil, kompakt,“Beton santrali ve çeşitleri nelerdir.” yazısının devamını oku